Другото задължително място където трябваше да се иде беше Музейния остров/стария музей, Боде, Пергамон,новия музей/. Фридрих Вилхелм е бил романтик и решил да създаде пристанище на науката и културата .Остров е защото отвсякъде е заобиколен с канали .Ние посетихме последния построен през 1909-1930г Пергамон . Берлинските музеи затварят врати още през 1939-та година и по радиото хвалят усърдието, с която младежите от Хитлерюгенд опаковат музейните експонати. Когато през 1941-ва година над Берлин започват да се сипят бомбите на съюзниците, скъпоценните богатства се пренасят в бункерите, от които се изстрелват ракети срещу съюзническите бомбардировачи. Там ги намират съветските войски. Част от това богатство е все още с неизвестен адрес някъде в Русия или пък вече показвано като руска собственост. Например съкровището от Троя, обитавало също берлински музей, се появава на бял свят едва през 1996-та година и сега е гордо представяно в московския музей Пушкин. Огромният каменен олтар от Пергамон, смятан за едно от чудесата на света и изобразяващ битката на Зевс срещу гигантите, се завръща в Берлин още през 1958-ма година. Москва проявява жест на добра воля. Анкара, а и най-вече кметът на турския град Бергама, където е намерен древния олтар, си го искат отдавна с мотива, че навремето бил "неправомерно" изнесен от Османската империя.
В Берлин обаче твърдят, че през 19-ти век германските археолози не само открили, но и спасили античното богатство от тогавашните обитатели на Бергама, които използвали каменните плочи за строителен материал. Освен това - казват в днешен Берлин - с турския султан навремето е бил сключен специален договор за транспортиране на олтара в Германия.
Следващия обект беше Жандарменмаркт и Фридрихщрасе.Първият е красив голям площад, на който се намират Руската и Френската църква, които се конкурират в красотата си, а между тях навремето е имало скромен френски комедиен театър, който е бил съборен и на негово място е построен друг, който пък изгорял.Сега на тяхно място е построен Драматичния театър .Хареса ми площада ,наистина.Може би защото бил правен по образец на Пиаца дел пополо в Рим …В центъра му има и паметник на Шилер .Наоколо – скъпи хотели и офиси . По Friedrichstraße разходката е голямо удоволствие –там се намира Фридрихщатпалас вариетето, от скъпи бутици до евтини кафенета, руски дом ,много ама много красоти
Следва продължение ...
Няма коментари:
Публикуване на коментар